Refinansowanie kredytu hipotecznego oznacza przeniesienie zobowiązania z jednego banku do innego. Podstawowym celem takiej operacji jest uzyskanie lepszych warunków kredytowania, ponieważ w wielu przypadkach takie refinansowanie pozwala obniżyć poziom miesięcznej raty i zmniejszyć całkowitą kwotę kredytu. Warto więc zdobyć wiedzę, kiedy przeniesienie kredytu do innego banku jest możliwe i opłacalne oraz jak to przebiega w praktyce.
Refinansowanie kredytu – na czym polega i kiedy warto je rozważyć?
Refinansowanie kredytu hipotecznego polega na wcześniejszej spłacie dotychczasowego zobowiązania za pomocą kredytu zaciągniętego w innym banku. Aby takie rozwiązanie było opłacalne dla kredytobiorcy, nowa oferta musi być korzystniejsza niż dotychczasowa i przynosić oszczędności. Refinansowanie kredytu warto rozważyć szczególnie, jeśli dotychczasowy kredyt jest droższy niż aktualne oferty dostępne na rynku, negocjacje z dotychczasowym kredytodawcą o obniżenie kosztów zobowiązania są bezskuteczne, kredytobiorca chce obniżyć ratę kredytu lub wydłużyć okres jego spłaty, kredytobiorca znalazł korzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego lub gdy jego sytuacja finansowa uległa poprawie i może uzyskać korzystniejsze warunki kredytowania.
Refinansowanie kredytu – jak przebiega procedura?
Procedura refinansowania kredytu mieszkaniowego niewiele różni się od tej, która obowiązuje przy udzielaniu zupełnie nowego kredytu. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o refinansowanie kredytu do wybranego banku. Następnie bank weryfikuje zdolność kredytową wnioskodawcy oraz historię spłat dotychczasowego zobowiązania. Konieczna jest też ponowna wycena przedmiotu hipoteki. Jeśli bank wyda pozytywną decyzję kredytową, to podpisywana jest umowa i kredyt zostaje przeniesiony na zasadzie transakcji między bankami. Ostatni punkt formalny stanowi założenie nowej hipoteki na nieruchomości. Cała procedura wymaga więc trochę czasu i kilku formalności, w ogólnym rozrachunku może się to okazać bardzo korzystne dla klienta. Dlatego bez wątpienia warto rozważyć refinansowanie kredytu również w swoim przypadku. Należy jednak pamiętać, że kredyt refinansowany może być udzielony pod warunkiem, że bank nie będzie miał żadnych zastrzeżeń co do sytuacji dochodowej klienta i scoring BIK okaże się odpowiednio wysoki.
Refinansowanie a renegocjacja
Z definicji refinansowanie kredytu odbywa się w innym banku niż tym dotychczasowym. Kredyt refinansowy nie będzie więc dostępny u aktualnego kredytodawcy. Z aktualnym kredytodawcą można natomiast renegocjować warunki finansowe kredytu. Banki często skłonne są do negocjacji z obawy o utratę klienta. Jeżeli renegocjowane warunki okażą się korzystne, to zamiast refinansować kredyt, można zgodzić się na proponowane przez aktualnego kredytobiorcę rozwiązania. Dzięki renegocjacji warunków rata kredytu również ulegnie obniżeniu.
Refinansowanie kredytu – czy warto?
Kredyt zdecydowanie warto refinansować, jeśli dzięki temu uzyskamy lepsze warunki i zaoszczędzimy jakąś sumę pieniędzy przy relatywnie niedużym nakładzie czasowym. Znalezienie najkorzystniejszej oferty może bowiem pomóc zaoszczędzić nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.