Koszty materiałów budowlanych drożeją od dłuższego czasu. Wpływa to nie tylko na ceny nowych mieszkań, ale i na sumy, które trzeba przeznaczyć na cele remontowe. Modernizacja pojedynczych pomieszczeń wymaga często sporych nakładów. Szczególnie, gdy remont jest duży i wymieniamy duże sprzęty RTV, AGD czy system grzewczy. Ponieważ nie wszyscy dysponują odpowiednimi środkami, by zdecydować się na remont nawet gdy jest konieczny, część osób decyduje się kredytować tego typu przedsięwzięcie. Jeśli wymaga ono dużych nakładów, dobrym pomysłem może okazać się kredyt hipoteczny.
Na remont kredyt celowy
Ponieważ prace remontowe to konkretny cel związany z naszą nieruchomością wiele osób decyduje się na zabezpieczenie go hipoteką. Oczywiście takie rozwiązanie sprawdzi się tylko wtedy, gdy zakres prac jest szeroki i potrzebujemy na ich realizację sporej sumy. Banki bardzo często decydują się na udzielenie kredytu hipotecznego na prace remontowe. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci nieruchomości sprawia, że pożyczymy więcej i na lepszych warunkach. Właśnie dlatego tego typu finansowanie sprawdzi się w przypadku planów dużych prac remontowych. Suma kredytu zależy od naszej zdolności kredytowej, ale sama pożyczka może być rozłożona na długi okres rzędu nawet 35 lat.
Jak wspominaliśmy, zabezpieczenie hipoteką sprawia, że koszty tego typu kredytu są mniejsze niż przy pożyczce gotówkowej. Kwotę kredytu kształtuje jednak nie tylko wspomniana już zdolność kredytowa, ale i wartość nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu. Jego suma nie może przekraczać 80% wartości lokalu lub domu. Warunek ten wiąże się z koniecznością dokonania wyceny. Kredyt hipoteczny na remont ma wiele plusów, jednak jego słabą stroną są wymogi dotyczące formalności. Jest ich sporo, a na ostateczną decyzję banku możemy czekać nawet 2 tygodnie.
Kredyt hipoteczny na remont – od czego zacząć?
Konkretne produkty bankowe wiążą się z różnymi wymaganiami i formalnościami. Właśnie dlatego pierwszym krokiem do kredytowania remontu jest oszacowanie jego kosztów. Wiedząc, o jaką sumę chcemy się starać, możemy myśleć o wycenie nieruchomości. Jej wartość będzie kształtować ostateczne warunki kredytu, w tym jego sumę. Gdy zbierzemy te podstawowe informacje, warto spotkać się z doradcą kredytowym i zacząć rozmowy o kredycie hipotecznym. Pamiętajmy, że, decydując się na niego, podpisujemy wniosek o produkt celowy. Co to oznacza? Środki z kredytu celowego można przeznaczyć tylko na cele wymienione w umowie z bankiem. W tym przypadku będzie to kupno materiałów budowlanych i pokrycie kosztów prac modernizacyjnych. W zakres akceptowanych wydatków wchodzi też konsultacja z architektem wnętrz i zakup projektu wnętrza lub budynku po zmianach.
Poważny remont, podobnie jak inwestycja w mieszkanie, bardzo często finansowany jest ze środków uzyskanych dzięki kredytowi hipotecznemu. Formalności w obu przypadkach niewiele się od siebie różną. Przy obecnej niestabilnej sytuacji w branży kredytów i wysokich stopach procentowych decyzje o wyborze konkretnej oferty warto skonsultować ze specjalistą z branży bankowej.