Inwestycje związane z budową i wykończeniem oraz remontem domu niezwykle często finansowane są przy wsparciu kredytu hipotecznego. Dzieje się tak, ponieważ zabezpieczenie kredytu nieruchomością pozwala na większą pożyczkę. Budowa i prace wykończeniowe potrafią pochłonąć naprawdę duży budżet. Nic więc dziwnego, że szczególnie dziś, gdy materiały budowlane wciąż drożeją, wykończenie domu jest możliwe tylko dzięki kredytowaniu. Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym na ten właśnie cel?
Wykończenie domu zabezpieczone nieruchomością
Właściciele mieszkania lub domu mają łatwiejszą drogę do kredytowania inwestycji związanych z remontem lub wykończeniem zabudowy. Oferty kredytów hipotecznych jako zobowiązań celowych dostosowane są do finansowania remontu, kupna mieszkania czy budowy domu. Ponieważ etap wykończenia potrafi być niezwykle kosztowny, wiele osób decyduje się na pokrycie tego typu kosztów właśnie za pomocą kredytu hipotecznego. Dzięki zabezpieczeniu ma on bardziej atrakcyjne warunki, a jego spłata rozłożona jest na nawet 35 lat. Dzięki temu kredytobiorcy o odpowiednio dobrej zdolności kredytowej mogą sfinansować nie tylko wykończenie, ale i całą budowę własnego domu.
Rok 2022 minął pod znakiem dynamicznej sytuacji na rynku nieruchomości. Branża kredytowa przeszła załamanie z powodu długotrwałych wzrostów stóp procentowych. Tego typu zjawiska są szczególnie niebezpieczne dla właścicieli kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu. To właśnie tego typu produkty są najczęściej proponowane inwestorom, którzy potrzebują środków na budowę lub prace wykończeniowe domu. Nie oznacza to jednak, że kredyt hipoteczny zawsze zamienia się w kosztowny kłopot. W przypadku zmiennych warunków rynkowych dobrym wyjściem może być refinansowanie kredytu hipotecznego. Można go dokonać na każdym etapie spłaty i jest opłacalną opcją, jeśli tylko uda nam się znaleźć bardziej atrakcyjną ofertę.
Kredyt hipoteczny na prace wykończeniowe – najważniejsze formalności
Kredyty hipoteczne pozwalają zwykle pożyczyć sporą sumę na długi okres. Takie atuty przyciągają wielu chętnych. Słabą stroną są za to skomplikowane formalności, przez które trzeba przejść. Podstawą wniosku o kredyt hipoteczny jest wycena nieruchomości, która ma być zabezpieczeniem. Już na tym etapie warto przygotować się na koszty i uzbroić w cierpliwość, ponieważ praca rzeczoznawcy może trwać nawet miesiąc. Profesjonalna ocena jest nam potrzebna, by móc negocjować z bankiem ostateczną wysokość kredytu. Kwota ta nie może przekroczyć 80% wartości nieruchomości.
Bank ocenia zabezpieczenie, ale dla być albo nie być kredytu liczy się też nasza sytuacja finansowa. Zdolność kredytowa wnioskodawcy wyliczana jest na podstawie jego dochodów i wydatków oraz dotychczasowej historii pożyczkowej. Im słabsza koniunktura i wyższe stopy procentowe, tym trudniej o kredyt w wysokiej kwocie. Właśnie dlatego ostatnie miesiące oznaczały zastój w sprzedaży kredytów hipotecznych.