Nazwa WIBOR stała się w ostatnim czasie bardzo dobrze znana kredytobiorcom. Była często omawiana, zwłaszcza w związku ze wzrostem wartości w ostatnich latach. WIBOR to wskaźnik referencyjny, na podstawie którego naliczane były raty kredytów ze zmiennym oprocentowaniem. Obowiązywał on do grudnia 2022, od nowego roku aktualnym wskaźnikiem bazowym jest WIRON. Co konkretnie się zmieniło i jak tę różnicę poczuje kredytobiorca? I co z już zaciągniętymi zobowiązaniami, których rata opierała się o WIBOR? Sprawdźmy.
Wszystko, co warto wiedzieć o WIRON
WIRON, czyli Warsaw Interest Rate Overnight, to nowy indeks wyliczany przez GPW Benchmark SA na podstawie jednodniowych transakcji depozytowych. Są to ruchy handlowe między bankami i innymi instytucjami finansowymi oraz dużymi firmami. Od końca 2022 roku WIRON jest wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej. Dzięki temu staje się wartością decydującą dla wysokości oprocentowania krajowych kredytów. Do głównych różnic między WIBOR a WIRON należy sposób ich naliczania.
Pierwszy z omawianych wskaźników był obliczany w zależności od wybranego wariantu jako WIBOR 3M lub 6M. W praktyce oznaczało to, że przy stawce 3M korekta oprocentowania następowała co 3 miesiące. W przypadku WIBOR 6M rata mogła zmienić się rzadziej – co pół roku. W tych warunkach kredytobiorca znał wartość wskaźnika ze znacznym wyprzedzeniem. W przypadku stawki WIRON nie będzie to możliwe, jest to bowiem wskaźnik jednodniowy. Oznacza to, że wysokość raty, którą należy wpłacić na konto banku, będziemy znali dopiero w dniu dokonywania przelewu. W efekcie powoduje to również to, że wysokość miesięcznej raty może się zmieniać z dnia na dzień. Tak właśnie działa dzienny wskaźnik rynkowy.
Uważaj na aneks
WIRON ma zastosowanie w nowych umowach kredytowych od grudnia 2022. Umowy, które zostały podpisane wcześniej, można aneksować. Jest to ważne, ponieważ w 2025 roku wskaźnik WIBOR nie będzie już wyliczany ani publikowany. Aneksy dotyczące wskaźnika referencyjnego należy uważnie przeczytać. Właśnie dlatego nie podpisujmy żadnych dokumentów, jakie wysyła nam bank, bez uprzedniego zapoznania się z postanowieniami dotyczącymi zmian. Ponieważ WIBOR zniknie z dokumentów bankowych dopiero w 2025 roku, niektóre instytucje finansowe próbują uregulować tę kwestię listownie. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że przesłana nam dokumentacja zawiera wszystkie zmiany dotyczące realnej wysokości raty.
Specjaliści bankowi zapewniają, że kredytobiorcy, którzy nie podpiszą aneksu, nie muszą obawiać się wypowiedzenia umowy kredytowej. Wszyscy oni w odpowiednim momencie dostaną pisma informujące o zmianach zachodzących w warunkach ich kredytu. Analitycy są przekonani, że nowy wskaźnik referencyjny przyniesie korzyści klientom banku, zauważalnie zmniejszając wysokość raty kredytów o zmiennym oprocentowaniu.