Pętla kredytowa to wyrażenie, które słyszymy ostatnio coraz częściej. Łatwo dostępne produkty kredytowe z jednej strony wspierają gospodarkę i ratują niejeden domowy budżet, z drugiej bywają niebezpieczne. W dobie rosnącej inflacji i darmowych szybkich pożyczek łatwo stracić kontrolę nad bilansem zysków i strat. Istnieje kilka sygnałów ostrzegawczych, które wyraźnie mówią nam, że balansujemy blisko pętli kredytowej. Co właściwie oznacza ta nazwa i jak korzystać z pożyczek rozsądnie i bezpiecznie.
Pętla kredytowa, czyli co?
O zjawisku pętli mówimy wtedy, gdy kredytobiorca stracił kontrolę nad swoim zadłużeniem i skupia się na spłacaniu odsetek. Najbardziej ryzykowne są chwilówki, które jako nowi klienci często możemy dostać za darmo. Jedno kliknięcie dzieli nas od nowych środków na koncie i pokusa ta jest często silniejsza niż rozsądek. Kredytobiorcy o stabilnej sytuacji finansowej przez całe miesiące mogą spłacać zobowiązania kolejnymi pożyczkami i dzięki temu utrzymywać się na powierzchni. Ich zdolność kredytowa przez jakiś czas jest wzmacniana regularnymi spłatami kolejnych szybkich pożyczek. W pewnym momencie odsetki zaczynają być zbyt duże i zdolność się załamuje.
Zacieśnianie się pętli kredytowej sprawia, że wiele osób panikuje i nie szuka pomocy. To tylko pogarsza sprawę, bo szybki kontakt z doradcą kredytowym może zmniejszyć koszty zobowiązań. Unikanie kontaktu z firmami pożyczkowymi i brak działania, którego celem jest spłata zobowiązań, sprawiają, że odsetki szybko rosną. Aby nie doszło do zajęć komorniczych, musimy przełamać się i poprosić o pomoc. Dla wielu jedynym wyjściem z takiej sytuacji okazała się konsolidacja wszystkich zobowiązań, w tym chwilówek.
ABC rozsądnego pożyczania
Obecnie na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się pomaganiem osobom w kryzysie finansowym. Jest jednak kilka prostych zasad, które warto stosować, by nie wpaść w tego typu kłopoty. Jedna z podstawowych to prowadzenie domowego budżetu i rozsądne planowanie zakupów. Kompulsywne kupowanie to najczęstsza przyczyna pętli kredytowych. Przemyślane wydatki oznaczają zwykle przemyślane kredyty. Jeśli musimy pożyczyć pieniądze, róbmy to tak, by uniknąć ewentualnych problemów ze spłatą. Nie pożyczamy kompulsywnie i z błahego powodu. Nawet, gdy konkretny produkt finansowy jest za darmo, pamiętajmy, że brak terminowej spłaty zawsze wiąże się z kosztami.
Nawet najbardziej rozsądny kredytobiorca może mieć czasem problemy ze spłatą zobowiązania na czas. Jeśli i nam się to zdarzy, od razu poinformujemy o tym bank lub firmę pożyczkową. Dzięki temu mamy szansę negocjować późniejszy termin spłaty i koszty związane z opóźnieniem. Opanowanie tego typu spraw to podstawa naszego bezpieczeństwa finansowego. Kontrola finansów może wydawać się przygnębiająca, ale nie musi taka być. Nie oznacza to bowiem braku swobody finansowej, a raczej świadomość, na co i ile wydajemy. Elastyczny, ale konsekwentnie prowadzony budżet sprawia, że w każdej chwili możemy określić najważniejsze wydatki i sprawdzić, czy stać nas na zachciankę.